autobusova_ekarna_prosika_20130704_2020575326

Roubené čekárny – venkovské čekárny, které nezreznou

3.7.2016

Hitem posledních let se v mnoha obcích staly roubené čekárny na autobusových a vlakových zastávkách. Čekárny se vyrábím technologií roubení ze smrkové kulatiny. Roubené čekárny mají řadu výhod, mezi které patří především přírodní charakter, který obzvlášť vkusně zapadne do vesnických návsích či rozcestí. Dřevěná čekárna nepůsobí jako rušivý prvek v krajině ani v obci a zachová si dlouhý čas svojí původní podobu.

Další výhodou je masivní konstrukce, která, v případě, že je i čekárna osazená také okny, ochrání cestující před nepříznivým počasím a zvýší jejich komfort. Za zmínku stojí také fakt, že je obtížnější polepování čekárny černým výlepem plakátů. Stěny čekárny jsou ze smrkové kulatiny a jsou pochopitelně zakřivené a nesnadno se proto polepují. Obvyklým příslušenstvím k čekárnám bývá navíc nástěnka ze stejného materiálu.

Oproti plechovým čekárnám, které vévodily venkovu ještě před nedávnem má roubená čekárna řadu neoddiskutovatelných benefitů. Známým výrobcem čekáren z kulatiny je naše firma Sruby Hurych, která sídlí na Havlíčkobrodsku v severozápadní části Vysočiny.