Materiály

Nejvhodnější dřevinou pro výrobu srubových domů, roubenek, roubeného zahradního nábytku či čekáren, je smrk, který je u nás také nejpoužívanějším materiálem při výrobě dřevěných obydlí. Smrk má řadu příznivých vlastností, které z něj dělají takřka ideální materiál pro výrobu trvanlivé odolné masivní roubené stavby. V některých individuálních vlastnostech vynikají nad smrkem jiné dřeviny, v součtu všech vlastností je ale jednoznačně nejvýhodnější dřevinou pro roubenou stavbu právě smrk.

Smrk je v České republice nejrozšířenější dřevinou a je proto snadno dostupným materiálem pro stavbu srubu. Z hlediska konstrukce srubu či roubenky je výhodné, že má smrk obvykle poměrně rovný kmen. Příznivá je i nákupní cena smrkových klád, protože patří smrk mezi rychleji rostoucí stromy. Smrk je tedy především oblíbený kvůli vlastnostem jako je cena, dostupnost a tvar. Smrk má také vynikající tvarovou stálost, takže nedochází k trvalé deformaci dřevěného dílu ani po působení vnějšího tlaku. Kromě toho se smrk také snadno zpracovává a vypadá dobře na pohled.

V některých zemích je oblíbeným materiálem borovice, která má také řadu příznivých vlastností, především vysokou trvanlivost a silné aroma.

Alternativou ke smrku či borovici může být modřínové dřevo, které je velice trvanlivé a dobře odolává povětrnostním vlivům (vlhkost, vítr).

V současnosti se staví sruby také z cizokrajných dřevin. Výhody cizokrajným dřevin jsou různé v závislosti na konkrétní dřevině. Jejich nevýhodou je vysoká pořizovací cena a horší dostupnost. Stavby z cizokrajných dřevin také často působí jako cizokrajný prvek, který nezapadá do krajiny či obce.